Szaleństwo pierogów!



Ogarnęło mnie ostatnio szaleństwo pierogów. Były ruskie, szpinakowo – serowe, z kapusta i grzybami, serowo – miętowe, z mięsem, z kaszą gryczana, pieczarkami i mięsem… uff chyba wszystkie na razie! A i dużo przede mną! Opanowałam sztukę robienia ciasta. W różnych kombinacjach. Smakują i gotowane i smażone i na zimno. Ze skraweczkami i cebulką, bez dodatków… Ile osób tyle kombinacji! Do dzieła!!!



Proporcja na około 170 pierogów

1,5 kg maki poznańskiej np. Basia

2 jajka

1 litr zimnej wody

Szczypta soli

2 łyżki śmietany 22% lub 2 łyżki oleju

Z podanych składników zagnieść ciast. Wodę dolewać stopniowo. Może się okazać, że użyjemy jej mniej lub więcej, podobnie z mąką. Ciasto na pierogi wyrabiamy około 7 – 10 minut. Musi  być elastyczne, wtedy wychodzą idealne pierogi!





Farsz szpinakowy

3 opakowania mrożonego szpinaku

900 g sera białego

Cebula

Sól, pieprz, gałka muszkatołowa

Opakowanie sera parmezan



Cebulę drobno posiekać i podsmażyć. Szpinak rozmrozić i podsmażyć. Do podsmażonego szpinaku dodać cebulkę i razem smażyć ze 2 minuty. Schłodzić. Do miski wrzucić ser biały, parmezan, startą gałkę muszkatołową następnie dodać schłodzony szpinak. Dokładnie wymieszać. Doprawić solą i pieprzem.





Farsz na ruskie

1,5 kg ugotowanych ziemniaków

Ok 1.kg białego sera

Duża cebula

Drobno pokrojony i przesmażony boczek

Sól, pieprz



Ser biały w raz z ziemniakami mielimy razem. Dodajemy do zmielonej masy cebulkę wcześniej przesmażoną i ostudzoną, dodajemy skwarki. Doprawiamy solą i pieprzem. Masę dokładnie wyrabiamy.


 



Farsz z kapusta i grzybami

2 kg kiszonej kapusty

300 g suszonych grzybów, mogą być świeże pieczarki

2 cebule

Sól, pieprz



Kapustę drobno szatkujemy. Grzyby moczymy, najlepiej nastawić je dzień wcześniej na noc. Następnie zagotowujemy. Wywar z gotowania grzybów dodajemy do kapusty i gotujemy do miękkości. W między czasie drobno kroimy grzyby i cebulę. Podsmażamy. Do ugotowanej i miękkiej kapusty dodajemy grzyby z cebulką, dokładnie mieszamy, doprawiamy solą i pieprzem. 



Wałkujemy ciasto, wycinamy szklanką bądź innym przedmiotem :) placuszki, nakładamy łyżeczką porcję farszu. Zlepiamy pierogi. Co do wzorek zostawiam dowolność, gdyż co osoba to inny patent. Gotujemy w osolonej wodzie około 7 minut. Gotowe!!!!



 


Komentarze